Box reklamowy
Box reklamowy
Wydrukuj artykuł
2013-10-15 07:36:00

Marcin Zaród - anglista z Tarnowa - został Nauczycielem Roku 2013

Gala finałowa konkursu organizowanego przez „Głos Nauczycielski" i Ministerstwo Edukacji Narodowej odbyła się 14 października na Zamku Królewskim w Warszawie. Wzięli w niej udział nauczyciele z całej Polski oraz minister edukacji Krystyna Szumilas, prezes ZNP Sławomir Broniarz, wiceprezesi ZG ZNP Jarosław Czarnowski i Grzegorz Gruchlik, prezes śląskiego ZNP Jadwiga Aleksandra Rezler, a także prezesi oddziałów ZNP.

 

Zwycięzca konkursu Marcin Zaród uczy od 18 lat. Pracuje w V LO im. Janusza Korczaka w Tarnowie. Nauczyciel Roku 2013 jest jednym z najlepszych w Polsce specjalistów od wykorzystania nowoczesnych technologii podczas lekcji. W 2012 r. założył szkolną telewizję internetową TV.L.O z własnym kanałem na YouTube. Rok wcześniej powstała tzw. MultiBiblioteka, czyli autorski projekt udostępniania materiałów multimedialnych do nauki m.in. języka angielskiego, informatyki, matematyki i wiedzy o kulturze. Pan Marcin m.in. nagrywa dla swoich uczniów filmy poświęcone zagadnieniom maturalnym, które potem udostępnia w internecie w ramach zajęć prowadzonych metodą tzw. odwróconej klasy. Na potrzeby tej metody stworzył zresztą własny kanał na YouTube.

W 2012 r. zaplanował i zrealizował projekt pt. „Urodziny Wikipedii” popularyzujący poprawne korzystanie z portalu. W tym celu zorganizował m.in. happening na tarnowskim rynku, a jego uczniowie przeprowadzili zajęcia poświęcone Wikipedii dla nauczycieli V LO, wszystkich klas liceum, a także zajęcia dla uczniów II Gimnazjum w Tarnowie.

Marcin Zaród jest jednym z twórców tarnowskiej Fabryki Przyszłości, która jest obywatelskim projektem dotyczącym wykorzystania nowoczesnych technologii w edukacji. W ramach fabryki popularyzuje się m.in. świadome wykorzystanie nowoczesnych technologii cyfrowych w tarnowskich i małopolskich szkołach.

Uczestniczy też w projekcie realizowanym przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Stowarzyszenie Miasta w Internecie pt. Laboratorium Dydaktyki Cyfrowej. Jako członek grupy eksperckiej dzieli się swoim doświadczeniem w wykorzystaniu technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) na lekcjach. Nauczyciele z Tarnowa mogą korzystać z jego fachowej wiedzy podczas warsztatów realizowanych w ramach Tarnowskiej Inicjatywy Edukacyjnej eDucaTio.

Zainteresowanie młodzieży swoim przedmiotem próbuje rozbudzić, wykorzystując m.in. gry komputerowe. Jego metody przynoszą wyniki. W ostatnich dwóch latach klasy, w których uczy laureat, osiągnęły najwyższy średni wynik pisemnej matury w szkole. Nawet najsłabsi uczniowie pomyślnie zdają pisemny egzamin dojrzałości.

Pan Marcin jest inicjatorem i koordynatorem współpracy V LO z Harel High School pod Jerozolimą w Izraelu. Dzięki temu młodzi ludzie z obu krajów poznają nawzajem swoją kulturę, historię. To jedna z niewielu tego typu inicjatyw w Polsce. We wrześniu br. młodzież polska i izraelska w ramach projektu „Tu było getto” upamiętniła 70. rocznicę likwidacji tarnowskiego getta.

Jury konkursu, na czele którego stoi prof. Stefan Kwiatkowski, przyznało także dwa wyróżnienia. Otrzymali je: Sylwia Głowacka-Wojtachnia, nauczycielka plastyki, muzyki i edukacji artystycznej oraz nauczycielka świetlicy w Zespole Szkół nr 10 w Szczecinie i Jakub Niewiński, polonista i wychowawca w Gimnazjum nr 1 im. Hipolita Cegielskiego w Murowanej Goślinie.

Związek Nauczycielstwa Polskiego - Patron honorowy konkursu - ufundował nagrodę pieniężną dla Nauczyciela Roku 2013.

 

Foto: kadr z Panoramy 14.10.2013