2017-03-24 09:42:53

Są nowe „ramówki”! Dla kogo godziny?

Nowe ramowe plany nauczania to już nie projekt, ale zatwierdzony przez szefową MEN dokument, który będzie obowiązywać od 1 września. Co się zmieni? To zależy czego uczysz! Nowością jest wpisanie do „ramówek” religii i etyki. Mniej godzin na edukację wczesnoszkolną. Więcej będzie historii i doradztwa zawodowego kosztem przedmiotów rozszerzonych w liceum. Żegnamy też przedmiot wiedza o kulturze. Więcej w Głosie Nauczycielskim nr 12 z 22 marca br.

Oprócz tego w numerze:

■ System wynagradzania. Nauczyciele bibliotekarze boją się pomysłów MEN i protestują.

■ Od 20 do 40 zł – o tyle ma wzrosnąć minimalne wynagrodzenie brutto nauczycieli i ani złotówki więcej… Ministerstwo obstaje przy stawkach ze stycznia br.

■ Okiem psychologa: ekspresowa reforma oświaty może oznaczać stres nie tylko dla nauczycieli, ale też dla dzieci i młodzieży. Jak pomóc im przez to przejść?

■ Warsztat pedagoga. Czasem potrzeby ucznia z rodziny wielodzietnej mogą być inne niż jego rówieśników. Warto być wrażliwym na te potrzeby i odpowiadać na nie.

■ „Bliżej prawa”: Asystent nauczyciela oraz nienauczyciel prowadzący zajęcia – co po reformie?; Ponadwymiarówki dla niepełnozatrudnionych; Wpływ 500+ na świadczenia z funduszu socjalnego.

Polecamy!

EWYDANIE