2013-07-26 11:15:15

Skandal! Posłowie PO odrzucili obywatelski projekt Przedszkole dla każdego dziecka

24 lipca br. odbyło się posiedzenie sejmowej Podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (druk nr 21). Jest to obywatelska inicjatywa "Przedszkole dla każdego dziecka", pod którą Związek Nauczycielstwa Polskiego dwukrotnie zebrał blisko 200 tys. podpisów. Zakłada ona przede wszystkim objęcie edukacji przedszkolnej subwencją oświatową i dzięki temu zapewnienie miejsc w przedszkolach wszystkim dzieciom. Związek złożył po raz drugi projekt w 2010 roku.

Przez trzy lata koalicyjna większość trzymała obywatelską inicjatywę w tzw. sejmowej zamrażarce. Istnieje uzasadnione przypuszczenie, że zamiast skorzystać z dobrego pomysłu autorstwa ZNP, rządzący z powodów politycznych przeciągali procedowanie nad inicjatywą po to, by stworzyć własny projekt tzw. ustawy przedszkolnej i go uchwalić. Dziś rządzący przedstawiają jako swoją wyłączną zasługę dążenie do rozwiązania problemu dostępu dzieci do przedszkoli.