2012-04-24 10:16:29

List otwarty do Posłów i Posłanek

24 kwietnia br. ZNP w Liście otwartym przesłanym do Posłów i Posłanek zaapelował o szybkie uchwalenie obywatelskiego projektu zakładającego finansowanie przedszkoli z budżetu państwa „Przedszkole dla każdego dziecka”. Jutro zajmie się nim nadzwyczajna podkomisja w Sejmie.

List otwarty do Posłów i Posłanek

Szanowne Panie Posłanki,

Szanowni Panowie Posłowie!

W imieniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej oraz 350 tysięcy Polek i Polaków, którzy podpisali się pod inicjatywą w 2010 r. i 2008 r., Związek Nauczycielstwa Polskiego zwraca się do Posłanek i Posłów o poparcie projektu „Przedszkole dla każdego dziecka”.

Z uwagi na rządową propozycję wydłużenia wieku emerytalnego do 67 roku życia dla kobiet i mężczyzn, którą niebawem zajmie się Sejm, ZNP apeluje o szybkie uchwalenie obywatelskiego projektu zakładającego finansowanie przedszkoli z budżetu państwa. Uważamy bowiem, że w wyniku podwyższenia wieku emerytalnego – szczególnie kobiet – zwiększy się zapotrzebowanie na miejsca w przedszkolach. Będzie to wywołane sytuacją zarówno młodych rodziców, jak i osób w wieku „50+” i „60+”.

Dzisiaj, z powodu braku wystarczającej liczby publicznych przedszkoli w Polsce i niedostatecznego wsparcia rodziców ze strony państwa, opiekę nad małymi dziećmi często sprawują babcie. Propozycja wydłużenia czasu pracy kobiet o 7 lat spowoduje, że nawet taki nieformalny model opieki nad dziećmi zostanie w znaczny sposób ograniczony. Zniknie „instytucja babci”, opiekującej się maluchem, bo kobiety będą dłużej niż dziś pracować na swoją emeryturę.

Związek między brakiem dostępu do usług opiekuńczych a niską dzietnością kobiet został potwierdzony w wielu badaniach. Dlatego uważamy, że wprowadzanie reformy emerytalnej bez pakietu przedszkolnego naraża Polskę na dodatkowy kryzys demograficzny. Niemożność pogodzenia opieki nad dzieckiem z pracą, wynikająca z braku dostępności wychowania przedszkolnego, wpłynie negatywnie na demografię. Zatem konieczne jest upowszechnienie i podniesienie poziomu opieki przedszkolnej poprzez odbudowę sieci publicznych placówek.

Jak przekonuje noblista James J. Heckman, inwestycja we wczesną edukację jest korzystna dla gospodarki, wpływa na poprawienie równości szans i pomaga realizować zasadę sprawiedliwości społecznej.

Szanowne Panie Posłanki,

Szanowni Panowie Posłowie!

Dzieci są apolityczne, ale decyzja o braku finansowania przedszkoli z budżetu państwa ma ogromne konsekwencje polityczne i społeczne, szczególnie w kontekście wydłużenia czasu pracy i kryzysu demograficznego.

W imieniu Komitetu Inicjatywy obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, który będzie rozpatrywany 25 kwietnia 2012 r. w Sejmie na posiedzeniu podkomisji nadzwyczajnej, prosimy o poparcie rozwiązania, zapewniającego opiekę przedszkolną wszystkim dzieciom, które tego potrzebują.

Związek Nauczycielstwa Polskiego jeszcze raz gorąco apeluje o szybkie przyjęcie obywatelskiej inicjatywy „Przedszkole dla każdego dziecka”.

Z poważaniem,

Sławomir Broniarz /-/