Głównym zadaniem Sekcji Wychowania Przedszkolnego w bieżącej kadencji była realizacja uchwały 39 KZD ZNP w sprawie podjęcia obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej dotyczącej objęcia wychowania przedszkolnego subwencją oświatową i obniżenia wieku obowiązku szkolnego. Ustaleniu działań, mających na celu propagowanie we wszystkich okręgach ZNP inicjatywy obywatelskiej poświęcone zostało posiedzenie zarządu SWP ZG ZNP z udziałem przewodniczących sekcji okręgowych, które odbyło się w styczniu 2008 r. w Łodzi. Uczestnicy posiedzenia wystąpili z inicjatywą zorganizowania we wszystkich okręgach ZNP debat nt. wychowania przedszkolnego i inicjatywy ustawodawczej ZNP, z udziałem parlamentarzystów, radnych, przedstawicieli samorządów, rodziców i nauczycieli. W trakcie tego posiedzenia odbyło się także spotkanie z przedstawicielami wszystkich placówek przedszkolnych z terenu Łodzi i okolic. Efektem tego spotkania był list adresowany do premiera Donalda Tuska, w którym uczestnicy zaapelowali o poparcie inicjatywy ustawodawczej Związku Nauczycielstwa Polskiego mającej na celu upowszechnienie wychowania przedszkolnego i wyrównywanie szans edukacyjnych polskich dzieci.
SWP aktywnie uczestniczyła również w III Debacie z cyklu „Edukacja bez Barier” pod hasłem „Wychowanie przedszkolne warunkiem wyrównywania szans edukacyjnych”. Członkinie zarządu brały aktywny udział w dyskusji merytorycznej, a także przygotowały bogatą wystawę prac plastycznych dzieci z przedszkoli ze swoich okręgów.
Ważnym problemem w pracy Sekcji były niejasności związane z uprawnieniem nauczycieli wychowania przedszkolnego do dodatku za wychowawstwo. Problem ten był przedmiotem obrad 39 Zjazdu ZNP, który przyjął w tej sprawie stanowisko. Niejasny zapis w rozporządzeniu „płacowym”, podparty niekorzystną dla nauczycieli wychowania przedszkolnego opinią resortu edukacji, spowodował rozbieżności w interpretowaniu prawa do tego dodatku przez poszczególne samorządy, w rezultacie niektóre samorządy przyznawały ten dodatek nauczycielom wychowania przedszkolnego, inne nie. Zarząd Główny ZNP kilkakrotnie wnioskował do MEN o zmianę w rozporządzeniu „płacowym” polegającą na jednoznacznym zapisaniu, że dodatek funkcyjny za wychowawstwo przysługuje również nauczycielom wychowania przedszkolnego – na razie jednak bezskutecznie. W tej sytuacji, jedyną skuteczną drogą w egzekwowaniu uprawnień do tego dodatku, okazała się droga sądowa. Dzięki pozytywnym rozstrzygnięciom sądów administracyjnych, w tym Naczelnego Sądu Administracyjnego, problem uprawnień nauczycieli wychowania przedszkolnego do dodatku funkcyjnego za wychowawstwo można uznać za – w pewnym stopniu – rozwiązany, jednak całkowite rozwiązanie będzie możliwe dopiero po odpowiednich zmianach w rozporządzeniu.
Zarząd Sekcji Wychowania Przedszkolnego w czerwcu 2007 r. odbył dwudniowe posiedzenie wyjazdowe w Gliwicach. Celem posiedzenia było poznanie możliwości wykorzystania multimediów w wychowaniu przedszkolnym na przykładzie programu MULTIKID w Centrum Multimedialnym przy Zarządzie Oddziału ZNP w Gliwicach. Odbyło się także spotkanie z zarządem SWP Okręgu Śląskiego ZNP oraz spotkanie z kierownictwem ZNP. We wrześniu tego roku możliwości gliwickiego Centrum Multimedialnego oraz programu MULTIKID zaprezentowano przewodniczącym sekcji wychowania przedszkolnego ze wszystkich okręgów ZNP podczas dwudniowego szkolenia. W szkoleniu tym uczestniczył także zarząd SWP ZG ZNP.
Przewodnicząca SWP ZG ZNP uczestniczyła w szkoleniach i spotkaniach organizowanych przez różne ogniwa ZNP, m.in. przez Zarząd Okręgu Dolnośląskiego (maj 2007 r.), Zarząd Oddziału ZNP w Zielonej Górze (listopad 2007 r.), Zarząd Oddziału w Słupsku (październik 2008 r.).