Sekcja Opieki nad Dzieckiem
W bieżącej kadencji Sekcja Opieki nad Dzieckiem skupiła się głównie na rozpoznaniu problemów pracowników pedagogicznych zatrudnionych w placówkach opiekuńczo-wychowawczych i działaniach wspomagających zarządy oddziałów ZNP w ich rozwiązywaniu. W tym celu uaktualniono poradnik „Placówki opiekuńczo-wychowawcze”, adresowany do oddziałów ZNP oraz skierowano do zarządów okręgów ZNP pismo z informacją dotyczącą zadań zakładowych organizacji związkowych w placówkach podległych pomocy społecznej. Na bieżąco udzielano także wskazówek i porad prezesom oddziałów i pracownikom placówek, którzy zwracali się bezpośrednio do członków zarządu Sekcji o pomoc. Podejmowano także (skuteczne) interwencje w sprawach dotyczących likwidacji placówek.
Na przełomie kwietnia i maja 2007 r. zarząd Sekcji przeprowadził badania ankietowe dotyczące sytuacji placówek opiekuńczo-wychowawczych, Badania potwierdziły, że usytuowanie zadań związanych z opieką nad dzieckiem w systemie pomocy społecznej nie było posunięciem słusznym. Nie rozwinięto rodzinnych form opieki, brak jest rzetelnej pracy z rodziną dziecka, obniżono limity miejsc w placówkach, w rezultacie jest ich teraz za mało. W poszukiwaniu oszczędności odebrano kadrze pedagogicznej prawo do zatrudnienia na podstawie Karty Nauczyciela, co w niekorzystny sposób wpłynęło na jakość pracy placówek. (nadmierne przeciążenia pracą, brak doskonalenia zawodowego, niskie, nieadekwatne do ponoszonego wysiłku wynagrodzenia, duża rotacja pracowników). Szczególnie odczuwalny jest brak placówek typu resocjalizacyjnego w systemie oświaty, co powoduje, że do placówek opiekuńczych przyjmowane są dzieci i młodzież zagrożone demoralizacją i niedostosowane społecznie. Najwięcej nieprawidłowości dotyczyło czasu pracy wychowawców zatrudnionych na zasadach ogólnych, wykonywanej bezpośrednio z dzieckiem, wynagrodzenia tych wychowawców i pracowników niepedagogicznych, dyżurów nocnych. Wnioski opracowane na podstawie badań ankietowych zostały przesłane do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. W oparciu o te wnioski resort pracy skierował, za pośrednictwem dyrektorów wydziałów polityki społecznej urzędów wojewódzkich, pismo do dyrektorów placówek, w którym – powołując się na badania przeprowadzone przez ZNP – wskazał na najważniejsze problemy i nieprawidłowości w funkcjonowaniu placówek opiekuńczo-wychowawczych, prosząc jednocześnie o ich skorygowanie.
Zarząd Sekcji czynie uczestniczył w tworzeniu opinii do projektów aktów prawnych, m.in. ustawy o zawodzie pracownika socjalnego, założeń do ustawy o opiece zastępczej, rozporządzenia w sprawie placówek opiekuńczo-wychowawczych, w sprawie rodzin zastępczych, w sprawie nadzoru nad przestrzeganiem standardu opieki i wychowania w placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz nadzoru nad działalnością ośrodków adopcyjno-opiekuńczych.