Koleżanki i koledzy,
Mija kolejna kadencja pracy naszej sekcji. Na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym w dniu 10.10.2002 r. wybraliśmy Zarząd sekcji
W składzie:
Stanisława Szczotka – przewodnicząca
Danuta Pietrowska – wiceprzewodnicząca
Jadwiga Boguszewska – sekretarzJadwiga Jakubowska, Janina Misztalewska, Ilona Struszczak, Waldemar Jankowski, Leszek Musiał i Włodzimierz Mytnik – członkowie.
W okresie upływającej kadencji odbyło się 11 posiedzeń zarządu sekcji, w tym 3 szkoleniowe. Zadania, które były realizowane przez sekcję wynikały z planu pracy ZG ZNP oraz potrzeb środowiska nauczycieli pracujących z dzieckiem niepełnosprawnym.
Na posiedzeniach w 2003r. zajmowano się następującą problematyką:
Przewodnicząca sekcji kontynuowała współpracę z Unią Europejskich Federalistów i dla grupy 78 nauczycieli szkolnictwa specjalnego zorganizowała dwa wyjazdy seminaryjne do Austrii i Włoch.
Przedmiotem posiedzeń zarządu sekcji lub zespołu roboczego w 2004r. były następujące problemy:
Byliśmy uczestnikami konferencji zorganizowanej przez sekcję Okręgu mazowieckiego, która poświęcona była kształceniu ponadgimnazjalnemu uczniów niepełnosprawnych. Stanowisko w tej sprawie zostało na w/w konferencji przekazane przedstawicielowi MENiS Pani Naczelnik Wiesławie Maleszka. Przewodnicząca sekcji wspólnie z UEF zorganizowała kolejny wyjazd seminaryjny nauczycieli szkół specjalnych do Austrii i Szwajcarii (17-23.10.04).
W dniu 7.10.04r. w gmachu ZG ZNP odbyły się uroczyste obchody 80-lecia sekcji krajowej. Uczestnikami obchodów byli dawni i aktualni działacze sekcji, przewodniczący sekcji okręgowych, przedstawiciele MENiS oraz Akademii Pedagogiki Specjalnej. Referat „Metafory szkoły specjalnej” wygłosił dr Jarosław Michalski z APS w Warszawie.
W 2004 r. przewodnicząca sekcji uczestniczyła w plenarnych posiedzeniach sekcji okręgowych:
-Okręgu Dolnośląskiego – 2 razy,
-Okręgu Mazowieckiego – 1 raz,
a wiceprzewodnicząca kol. D.Pietrowska w posiedzeniu sekcji Okręgu Wielkopolskiego.
Tematem wiodącym w 2005r.była sytuacja szkolnictwa specjalnego i integracyjnego w placówkach sanatoryjnych i przyszpitalnych.
Na posiedzenie Zarządu sekcji, które odbyło się w dniu 28.04.05r. zapoznaliśmy się z materiałami dotyczącymi w/w problemu, a zebranymi przez członków zarządu w swoich okręgach. Informacje te pozwoliły na wypracowanie stanowiska, które zostało skierowane do MENiS.
Ponadto opiniowaliśmy projekty rozporządzeń napływających do ZG ZNP z MENiS. Przewodnicząca sekcji uczestniczyła w szkoleniach sekcji okręgowych Okręgu opolskiego, dolnośląskiego i mazowieckiego oraz zorganizowała kolejny wyjazd grupy nauczycieli do Szwajcarii i Włoch jako kontynuacji cyklu „Szkolnictwo specjalne w Unii Europejskiej”.
ZGZNP wystosował również pismo do MENiS w sprawie błędnie sformułowanego zapisu w rozporządzeniu MENiS z marca 2005 r. Z dniem 25.10.05 r. rozporządzenie to zostało znowelizowane z uwzględnieniem naszych uwag.
Rok 2005 zamknęliśmy przyjęciem projektów planu pracy na 2006r. oraz przyjęciem wniosków i założeń do organizacji pracy sekcji w nowej kadencji.
Problemy placówek opiekuńczo-wychowawczych i resocjalizacyjnych były przedmiotem wspólnego posiedzenia sekcji szkolnictwa specjalnego i opieki nad dzieckiem, które odbyło się 20.04.06r.W posiedzeniu tym uczestniczyli także przedstawiciele tych placówek z różnych województw. Przekazane przez nich informacje pomogą w rozwiązywaniu ich problemów z Min. Sprawiedliwości, postanowiono powołać zespół roboczy ds. placówek resocjalizacyjnych.
Ocenę całokształtu działalności zarządu sekcji w minionej kadencji pozostawiam ZG ZNP oraz delegatom na Konferencję Sprawozdawczo-Wyborczą tej Sekcji.
W imieniu ustępującego Zarządu oraz własnym pragnę podziękować Kierownictwu Związku za stworzenie przyjaznych warunków do pracy sekcji, wspierania nas we wszystkich działaniach a koleżankom z Zespołu Polityki Edukacyjnej za cierpliwe wysłuchiwanie naszych uwag i próśb, którym starały się sprostać.
W imieniu własnym dziękuję wszystkim członkom zarządu Sekcji za pełne zaangażowanie w pracy sekcji, duchowym wspieraniu mojej osoby w prowadzenie „kratówki”, dziękuję także moim poprzednikom, od których otrzymałam wiele cennych wskazówek dotyczących prowadzenia Sekcji krajowej. Myślę, że zarząd oraz przewodniczący(a), który w dniu dzisiejszym wybierzecie będzie kontynuował 82-letnie tradycje Sekcji , a Wasza dalsza działalność będzie nadal służyła dziecku niepełnosprawnemu i jego rodzicom oraz pracującemu z nim nauczycielowi.
Stanisława Szczotka
Przewodnicząca SSW ZG ZNP