2013-12-03 11:37:48

PISA 2012: Premier gratuluje nauczycielom

3 grudnia br. w Kancelarii Premiera zostały ogłoszone wyniki najważniejszych badań edukacyjnych OECD – PISA 2012.

W spotkaniu wzięli udział: premier Donald Tusk, minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska, byłe minister edukacji - Krystyna Szumilas i Katarzyna Hall, przedstawiciel OECD Richard Yelland, eksperci i przedstawiciele świata nauki. ZNP reprezentował wiceprezes ZG ZNP Grzegorz Gruchlik.

Wyniki PISA zaprezentował dr hab. Michał Federowicz, dyrektor Instytutu Badań Edukacyjnych.

– Polscy uczniowie znaleźli się po raz pierwszy wśród najlepszych w Unii Europejskiej. Żaden inny kraj nie poprawił tak bardzo swoich wyników – mówił. – Jesteśmy na 1. miejscu w UE w zakresie umiejętności matematycznych (w grupie czterech innych krajów). W zakresie umiejętności czytania i interpretacji jesteśmy również na 1. miejscu w UE (razem z trzema krajami w grupie). Natomiast w zakresie rozumowania w naukach przyrodniczych jesteśmy na 3. miejscu w UE, wyprzedzają nas tylko Finlandia i Estonia – wyjaśniał szef IBE. – Polscy uczniowie spektakularnie poprawili swoje wyniki we wszystkich trzech badanych obszarach.

Według premiera Donalda Tuska najnowsze wyniki PISA to dowód na to, że polskie szkolnictwo nie potrzebuje wielkich zmian. - Polska szkoła nie potrzebuje rewolucji. Potrzebuje więcej pieniędzy, a nie rewolucji. Będziemy pomagać szkole – powiedział szef rządu. Gratulował polskim nauczycielom. – Mamy świetnych nauczycieli, którzy ciągle pracują w niełatwych warunkach. Ukłony i gratulacje – mówił premier.

Nauczycielom gratulowała także obecna minister edukacji oraz jej poprzedniczki.