2013-12-02 12:41:35

PISA 2012: sukces uczniów i nauczycieli

Komentarz prezesa ZNP

Jestem zadowolony z ogłoszonych dziś wyników 5. edycji Programu Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów (PISA 2012).

PISA bada wiedzę, umiejętności i postawy piętnastoletnich uczniów w zakresie szeroko rozumianego czytania, matematyki i nauk przyrodniczych, traktowanych nie jako przedmioty szkolne, ale jako dziedziny przydatne do życia w nowoczesnym społeczeństwie. To prestiżowe badanie organizuje od kilkunastu lat Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), od kilku lat Polska bierze w nim udział.

Wyniki ostatniej edycji badania pokazują bardzo dobry obraz polskiej edukacji. Nie ma wątpliwości, że w największej mierze jest to zasługa dobrych nauczycieli. Dzięki ich codziennej pracy, zaangażowaniu i pasji nasi uczniowie pną się po edukacyjnej drabinie, są coraz lepiej przygotowani do wyzwań, które niesie dzisiejszy świat.

Chciałbym w tym miejscu podkreślić, że osiągnięcia naszych piętnastolatków mają związek z warunkami, jakie stwarza w Polsce nie tylko nauczycielom, ale przede wszystkim uczniom – Karta Nauczyciela, ustawa tyleż krytykowana, co niedoceniana. Jestem przekonany, że o kształtowaniu umiejętności uczniów nie można mówić w oderwaniu od pozycji publicznych szkół samorządowych, warunków nauki, statusu zawodowego nauczycieli i ich autonomii. Także doświadczenia innych państw – słynących z wysokich wyników edukacyjnych jak Finlandia – wskazują na to, że pozostawienie w rękach publicznych instytucji odpowiedzialności za kształcenie, niesie ze sobą najwięcej korzyści.

Wyniki badania PISA 2012 są dla mnie dowodem tego, że publiczna edukacja, mimo wielu aktualnych problemów, zdaje w Polsce egzamin. Powinniśmy wzmacniać pozycję publicznych szkół samorządowych; dbać o to, by ciężar realizacji zadań edukacyjnych nie był przenoszony na barki rodziców i organizacje pozarządowe.

Niestety, w tym roku nie mogę być w Warszawie podczas prezentacji wyników PISA, mam zaszczyt zapoznać się z nimi na posiedzeniu światowego Zarządu ETUCE w Brukseli. Niemniej z całego nauczycielskiego serca gratuluję uczniom i nauczycielom takich osiągnięć.

Mamy dziś prawdziwe święto edukacji!

Drugi Dzień Nauczyciela w tym roku!

Sławomir Broniarz

Prezes ZNP