Międzynarodówka Edukacyjna interweniuje ws. szkół mniejszości narodowych na Litwie
Na wniosek Związku Nauczycielstwa Polskiego Międzynarodówka Edukacyjna (Education International) wystosowała 8 września 2011 r. jednobrzmiący list w sprawie sytuacji szkół mniejszości narodowych na Litwie do premiera Donalda Tuska, minister edukacji Katarzyny Hall oraz do premiera Litwy Andriusa Kubiliusa i litewskiego ministra oświaty i nauki Gintarasa Steponavičiusa.
- Pragnęlibyśmy wyrazić nasze poważne zaniepokojenie w związku z sytuacją szkół mniejszościowych na Litwie oraz strajku jaki 2 września zainicjowali rodzice, uczniowie, nauczycieli i absolwenci szkół - czytamy w liście Freda van Leeuwena, Sekretarza Generalnego Międzynarodówki Edukacyjnej. - W związku z zaistniałą sytuacją, chcielibyśmy poinformować, że nasza organizacja członkowska FLESTU-LETU (Lietuvos švietimo profesinė sąjunga - Lietuvos Švietimo ir mokslo profesinių sąjungų federacija), która jest największym oświatowym związkiem na Litwie, przy wsparciu Związku Nauczycielstwa Polskiego – ZNP, zorganizowała kilka akcji protestacyjnych i zachęca rząd litewski do rozpoczęcia dyskusji w celu znalezienia rozwiązania, dotyczącego tego jak zmniejszyć negatywne skutki nowo wprowadzonych zmian oraz nieprawidłowego wdrożenia ustawy oświatowej, co może być odczuwalne nie tylko dla uczniów, ale także dla nauczycieli.
Wg EI, uchwalenie tej ustawy i jej realizacja odbywają się bez żadnych konsultacji nie tylko z mniejszościami narodowymi, ale też bez dialogu ze związkami zawodowymi oraz ekspertami w dziedzinie edukacji i nauki. - Byłoby rozsądnym, włączenie przedstawicieli partnerów społecznych do nowo utworzonej rządowej grupy roboczej – czytamy w liście EI. - Pomogłoby to w pełnym zakresie bronić praw i interesów nauczycieli ze szkół mniejszości narodowych. Jesteśmy przekonani, że udział przedstawicieli związków zawodowych w pracach tego zespołu może w znaczący sposób przyczynić się do znalezienia optymalnych rozwiązań, chroniących dobro uczniów i nauczycieli szkół mniejszości. Ich obecność w roli ekspertów w pracach zespołów posłużyłaby zwróceniu większej uwagi na kwestie merytoryczne i socjalne, a nie tylko polityczne w zaistniałym konflikcie.
Międzynarodówka Edukacyjna jest światową federacją związków oświatowych reprezentujących ponad trzydzieści milionów nauczycieli w stu siedemdziesięciu dwóch krajach i terytoriach.
Związek Nauczycielstwa Polskiego zrealizował film o sytuacji polskich szkół na Litwie - „Łudziliśmy się, że jesteśmy wolni…”. To reportaż wyprodukowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego o sytuacji nauczycieli szkół mniejszości na Litwie, pokazujący ich reakcję na politykę władz litewskich. Film będzie prezentowany podczas posiedzenia Okrągłego Edukacyjnego Stołu Krajów Europy Środkowo-Wschodniej ETUCE w Kijowie 15 września 2011 r. z udziałem prezesa ZNP Sławomira Broniarza.