2011-09-05 12:35:07

Litewski Związek Pracowników Oświaty i Nauki poparł protesty polskich nauczycieli

5.09.2011

Litewski Związek Pracowników Oświaty i Nauki (Lietuvos švietimo profesinė sąjunga) jako jedyna organizacja związkowa na Litwie poparł protesty polskich nauczycieli. Przedstawiciele litewskiego związku – sekretarz ds. międzynarodowych, Tatiana Babrauskiene oraz wiceprzewodniczący, Romas Turonis wzięli aktywny udział w manifestacji, podczas której zabrali głos z trybuny, wyrażając solidarność z nauczycielami szkół polskich. Członkami LŠPS jest m.in. 700 nauczycieli ze szkół mniejszości, którzy mają poczucie, że związek  ten broni ich interesów socjalnych z równym zaangażowaniem, jak interesów ich litewskich koleżanek i kolegów.

Działania LŠPS, m.in. jego współpraca przy przygotowaniu filmu ZNP o sytuacji nauczycieli szkół mniejszości pokazuje, że Polacy na Litwie mają sojuszników. LŠPS we współpracy z ZNP przygotowuje projekt, którego uczestnikami będą polscy i litewscy nauczyciele. Ich zadaniem będzie przygotowanie materiałów edukacyjnych dotyczących historii Polski i Litwy, które służyć będą zbliżeniu obu Narodów.

LŠPS jest dziś największym związkiem skupiającym nauczycieli i pracowników szkolnictwa wyższego, współtworzy  Federację Litewskich Związków Oświaty i Nauki (LŠMPSF) oraz jest członkiem Międzynarodówki Edukacyjnej.

2 września kilka tysięcy uczniów z ponad 70 (ze 120 działających na Wileńszczyźnie) litewskich szkół z polskim językiem nauczania nie poszło na lekcje, wielu z nich wzięło natomiast udział w manifestacji pod Pałacem Prezydenckim, która – jak szacują reporterzy Wilnoteki.pl – zgromadziła od 2 do 3 tysięcy osób.