2010-11-25 13:21:29

Uchwała XL Krajowego Zjazdu Delegatów Związku Nauczycielstwa Polskiego

w sprawie nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym

Środowisko akademickie z niepokojem przyjmuje niektóre zapisy rządowego projektu nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Nie zgadzamy się na dalszą destabilizację pozycji zawodowej nauczycieli akademickich i odebranie im praw nabytych, co spowoduje masowe zwolnienia kadry nauczającej w uczelniach publicznych. Nie zgadzamy się także na nierówne traktowanie, w zależności od pozycji naukowej, a przede wszystkim pogłębienie podziału nauczycieli akademickich na wąską grupę uprzywilejowanych profesorów tytularnych oraz pozostałe osoby o ograniczonych prawach pracowniczych. Nie wolno dopuścić do sytuacji, w której stabilizacja zawodowa nauczyciela akademickiego osiągana będzie dopiero po 60. roku życia!

XL Zjazd ZNP apeluje do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej o usunięcie z projektu ustawy zapisów grożących destabilizacją systemu szkolnictwa wyższego, w tym ograniczających autonomię publicznych uczelni wyższych i godzących w prawa pracownicze.

Uważamy, że tak obszerna i wnosząca zasadnicze zmiany, między innymi w stosunkach pracowniczych, nowelizacja prawa o szkolnictwie wyższym powinna być poprzedzona opracowaniem przez rząd strategii rozwoju szkolnictwa wyższego. Znamienne jest, że proponowana nowelizacja nie gwarantuje ustawowego zwiększenia poziomu finansowania szkolnictwa wyższego i wzrostu wynagrodzeń nauczycieli akademickich.

Warszawa, 20 listopada 2010 r.