2010-11-25 13:15:35

Uchwała XL Krajowego Zjazdu Delegatów Związku Nauczycielstwa Polskiego

w sprawie finansowania szkolnictwa wyższego i nauki

XL Krajowy Zjazd Delegatów Związku Nauczycielstwa Polskiego w pełni solidaryzuje się z wyrażanymi powszechnie żądaniami środowisk akademickich i naukowych odnośnie znaczącego zwiększenia, zgodnie z przyjętymi w Unii Europejskiej założeniami Strategii Lizbońskiej i Strategii Europa 2020, środków budżetowych przeznaczonych w Polsce na szkolnictwo wyższe i naukę. Te najbardziej prorozwojowe we współczesnym świecie dziedziny życia społeczno-gospodarczego, od rozwoju których w decydującym stopniu zależą wiedza i kreatywność młodego pokolenia, postęp techniczno-ekonomiczny, innowacyjność gospodarki oraz przyszłość Polski i jej pozycja w Europie, pozostają od wielu lat zaniedbane. Znaczący wzrost zadań w obszarze szkolnictwa wyższego, jaki nastąpił w okresie transformacji, nie pociągnął za sobą adekwatnego wzrostu nakładów ze środków publicznych, co,  uwzględniając wydatki na jednego studenta, sytuuje Polskę na jednym z końcowych miejsc pośród krajów OECD. Dramatycznie niskie są w Polsce nakłady na badania i rozwój - jedynie ok. 0,6% PKB, przy średniej w Unii Europejskiej na poziomie 1,8%. Niedostatek środków finansowych, zaniedbania systemowe oraz utrzymywanie archaicznego modelu kariery akademickiej w obszarze nauki i szkolnictwa wyższego doprowadziły ten sektor do stanu zapaści. Objawia się on obniżeniem jakości kształcenia, dekapitalizacją majątku, zubożeniem większości pracowników uczelni wyższych, zbiurokratyzowaniem procedur awansu i rozwoju naukowego, niską efektywnością i utylitarnością nakładów na badania naukowe, a także niedostatecznym otwarciem na potrzeby gospodarki oraz na oczekiwania i aspiracje społeczeństwa.

XL Krajowy Zjazd Delegatów ZNP stanowczo sprzeciwia się stałej tendencji do komercjalizacji systemu edukacji w naszym kraju i zamiany informacji oraz wiedzy w drogie, nie wszystkim dostępne towary.

XL Krajowy Zjazd Delegatów ZNP domaga się od Rządu i Sejmu RP zwiększenia nakładów budżetowych na szkolnictwo wyższe - docelowo do 2% PKB i na naukę - do 1% PKB, zgodnie z Rezolucją Sejmu RP z dnia 13 października 1995 roku.

Warszawa, 20 listopada 2010 r.