Box reklamowy
Box reklamowy
Wydrukuj artykuł
2010-08-17 07:09:23

Rozmowy o podwyżkach w 2011 r.

17 sierpnia 2010 r. w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej odbyło się drugie spotkanie przedstawicieli oświatowych związków zawodowych z rządem w sprawie propozycji podwyżek płac w 2011 roku.

Strona rządowa, którą reprezentowali minister Michał Boni oraz wiceminister edukacji Lilla Jaroń, przedstawiła symulację podwyżek w 2011 r. w trzech wariantach (przy zachowaniu puli pieniędzy, które rząd zamierza przeznaczyć na ten cel).


Pierwszy wariant: 2,3 proc. podwyżka od stycznia 2011 r. Drugi wariant: 1 proc. od stycznia i 4 proc. od września 2011 r. Trzeci wariant: 7 proc. od września 2011 r.
Według strony rządowej, ze względu na największy wzrost minimalnej płacy zasadniczej, najbardziej korzystny dla nauczycieli jest trzeci model.

Przedstawiciele ZNP przypomnieli o ustaleniach z ubiegłego roku, zgodnie z którymi w 2011 r. rząd miał powrócić do dwuetapowego wzrostu płac - po 5 proc. od stycznia i września. Strona rządowa przedstawiła symulację finansową takiego rozwiązania, z której wynika, że koszt podwyżek wzrósłby dodatkowo o 1,3 mld zł. Wg ministra Boniego, na taki model nie pozwala sytuacja gospodarcza, ustalenia budżetowe na przyszły rok, ani plan finansowy na lata 2010-2013.

Przedstawiciele ZNP po raz kolejny zaakcentowali konieczność wzrostu płacy zasadniczej nauczycieli w ogólnym wynagrodzeniu. Strona rządowa przychyliła się do propozycji ZNP. Kolejne spotkanie, które odbędzie się 2 września, poświęcone będzie omówieniu harmonogramu prac nad nową strukturą wynagrodzenia nauczycieli.

ZNP rozważa możliwość akceptacji 7 proc. podwyżki z jednoznacznym zobowiązaniem rządu do zmiany struktury wynagrodzenia nauczycieli, polegającej na zwiększeniu udziału płacy zasadniczej w ogólnym wynagrodzeniu nauczycieli. Taki model, zdaniem ZNP, pozwoli na dodatkowy wzrost płacy gwarantowanej w ramach środków, które dziś są przeznaczane na wynagrodzenia.

Podczas rozmów powrócono także do kwestii oceny wdrażania tzw. dodatkowej godziny realizowanej przez nauczycieli na podstawie art. 42 ust. 2 pkt 2 ustawy Karta Nauczyciela. Związek kilkakrotnie apelował do MEN o pilne podpisanie rozporządzenia regulującego między innymi kwestię rejestracji zajęć realizowanych w ramach dodatkowej godziny, zgodną z zapisem ustawowym.


Wiceminister Lilla Jaroń zobowiązała się do korekty przepisów po przeprowadzeniu monitoringu wdrażania dodatkowej godziny, jaki został wpisany do planu nadzoru pedagogicznego na rok szkolny 2010/2011. Specjalny formularz, będący podstawą do tego badania, ma opracować resort razem z partnerami społecznymi.


Strona rządowa zadeklarowała również, że jeszcze przed 1 września pojawi się rozporządzenie szczegółowo opisujące sposób dokumentacji dodatkowych godzin.

Ministerstwo przyjęło także propozycję ZNP, aby uporządkować kwestię wzoru sprawozdań z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli i uzupełnić rozporządzenie MEN z dnia 13 stycznia 2010 r. w sprawie sposobu opracowywania sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego o wzór sprawozdania uwzględniającego wysokość poszczególnych składników wynagrodzenia otrzymywanych przez nauczycieli.

Związek Nauczycielstwa Polskiego podczas rozmów reprezentowali: prezes ZNP Sławomir Broniarz oraz wiceprezesi ZG ZNP Jarosław Czarnowski i Krzysztof Baszczyński. (mk)