2010-08-10 10:11:16

Pomoc ZNP dla ofiar trzesięnia ziemi na Haiti

8 stycznia rozpoczęła się zbiórka pieniędzy wśród członków ZNP, pracowników oświaty i ludzi dobrej woli w ramach akcji pomocowej dla ofiar trzęsienia ziemi na Haiti. Przed katastrofą Sekretarz Generalny Autonomicznego Związku Nauczycieli Haitańskich (Centrale Autonome des Travailleurs Haitiens – CATH), Fignolé St. Cyr, zwrócił się do ZNP z prośbą o współpracę. ZNP informowało Haiti na bieżąco o działaniach podejmowanych w Polsce. Odbyło się też kilka rozmów telefonicznych z Sekretarzem Generalnym CATH. Kontaktowaliśmy się również w tej sprawie z EI, która zorganizowała własną akcję pomocy dla poszkodowanych Haitańczyków. Jednym z warunków przekazania wsparcia finansowego Haiti było otrzymanie planu realizacji działań z wykorzystaniem przekazanych na ten cel środków finansowych. Strona haitańska zobowiązała się również do przekazania nam sprawozdania finansowego dokumentującego wdrażanie tego planu. Zbiórka pieniędzy trwała do 28 lutego 2010 r. W maju ZNP przekazało równowartość 20.000 zł na konto haitańskiego związku.

Środki finansowe będą wykorzystane w następujący sposób:

1. część zostanie przekazana na potrzeby nauczycielek i nauczycieli z dwóch miast portowych położonych w Departamencie Zachodnim Haiti, Carrefour i Léogâne, w geście solidarności po trzęsieniu ziemi;

2. część może pomóc nam sfinansować dostęp do Internetu w siedzibie CATH;

3. inna część zostanie przeznaczona na budowę ośrodka rekreacyjnego dla dzieci i kobiet, ofiar katastrofy z 12 stycznia, w obrębie Zarządu Głównego CATH.

Pozostajemy w stałym kontakcie z Sekretarzem Generalnym CATH i będziemy informować Państwa o przebiegu naszej współpracy.