ZNP w raporcie Komisji Europejskiej
Madryt, 22 marca 2010 r.
22 marca 2010 r. w Madrycie Komisja Europejska przedstawiła raport poświęcony zapobieganiu dyskryminacji. Przedmiotem badań i analiz przeprowadzonych na zlecenie Komisji przez Instytut Badań nad Życiem Zawodowym przy Uniwersytecie Londyńskim były związki zawodowe. Podjęto próbę opracowania europejskiej mapy najbardziej znaczących i innowacyjnych działań, jakie związki podejmują na rzecz równości i przeciwdziałania dyskryminacji. Poszukiwano przykładów dobrych praktyk, stosowanych dla ochrony pracowników przed wszelkimi przejawami dyskryminacji. Komisja zleciła opracowanie raportu, by zbadać, w jakim stopniu realizowane są zapisy unijnego prawa, a konkretnie artykuł 19. Traktatu Lizbońskiego oraz dyrektywy 2000/78/WE oraz 2000/43/WE.
Spośród 130 przykładów dobrej praktyki zgłoszonych przez związki zawodowe z całej Unii Europejskiej wybrano 15 szczególnie interesujących i znaczących inicjatyw na rzecz zapobiegania dyskryminacji i promowania równości.
Polska nie jest prymusem w tej dziedzinie. Komisja Europejska zwróciła nam uwagę, że nasz kraj nadal nie wdrożył poprawnie wszystkich postanowień, ustanawiających ogólne warunki ramowe równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy, zakazującej dyskryminacji z powodu wieku, niepełnosprawności, orientacji seksualnej i religii oraz przekonań. Nadal nie implementowano do polskiego porządku prawnego przepisów zakazujących molestowania (zachowania, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności osoby i stworzenie onieśmielającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery) wszystkich kategorii stażystów, a ustawodawstwo polskie regulujące warunki szkolenia zawodowego nie zawiera odpowiedniej definicji bezpośredniej i pośredniej dyskryminacji.
Stąd istotnego znaczenia nabierają inicjatywy obywatelskie, mające na celu podnoszenie świadomości społecznej oraz poszerzanie wiedzy na temat przejawów dyskryminacji i ich konsekwencji.
W raporcie Komisji Europejskiej uwzględniono działania Związku Nauczycielstwa Polskiego na rzecz ochrony praw pracowniczych osób o innej orientacji seksualnej, współpraca z organizacjami kobiecymi oraz organizacjami skupiającymi mniejszości seksualne, pracującymi na rzecz równego traktowania.
W ostatnim czasie Związek Nauczycielstwa Polskiego poparł ideę parytetów oraz działania Koalicji na Rzecz Równych Szans (link do listów do Tuska i Sejmu) oraz wspólnie z partnerami społecznymi podejmuje kolejne działania na rzecz powszechnej edukacji seksualnej.
Podczas konferencji w Madrycie dokonania ZNP przedstawiła podczas sesji plenarnej Dorota Obidniak.