2010-07-07 09:59:59

Stanowisko Prezydium ZG ZNP z dnia 8 lutego 2010 r.

w sprawie funkcjonowania bibliotek szkolnych

Prezydium Zarządu Głównego ZNP protestuje przeciw naruszaniu obowiązującego stanu prawnego w zakresie funkcjonowania bibliotek szkolnych. Sprzeczne z prawem działania niektórych samorządów, polegające np. na zbywaniu praw i obowiązków przyznanych szkole na inne podmioty w drodze obrotu cywilnoprawnego, prowadzą do faktycznego łączenia bibliotek szkolnych z publicznymi (lub wręcz zastępowania) i ograniczania ich roli jako integralnej części szkoły w całym procesie dydaktyczno-wychowawczym.

Prezydium ZG ZNP nie akceptuje propozycji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotyczących zmian w ustawie o bibliotekach, które przewidują zniesienie zakazu łączenia bibliotek, w tym także bibliotek szkolnych i pedagogicznych.

Inicjatywy, dla których jedynym uzasadnieniem są oszczędności samorządów, są społecznie szkodliwe i jako takie powinny spotkać się ze zdecydowanym sprzeciwem nie tylko środowiska nauczycielskiego i bibliotekarskiego, ale także resortu edukacji.

W związku z powyższym Prezydium ZG ZNP widzi pilną konieczność nowelizacji niektórych przepisów. Proponujemy, by:

•  znowelizować rozporządzenie o ramowych statutach szkół publicznych, w części dotyczącej określenia szczegółowych warunków pracy bibliotek

•  wprowadzić w ustawie o systemie oświaty jednoznaczny zapis zapewniający istnienie w szkole biblioteki szkolnej oraz upoważnić Ministra Edukacji Narodowej do wydania rozporządzenia w sprawie organizacji i funkcjonowania bibliotek szkolnych, w tym także określenia zasad udostępniania księgozbiorów i pozostałych zasobów gromadzonych w szkolnych bibliotekach innym użytkownikom w godzinach późniejszych niż godziny pracy szkoły.

Powyższe zmiany prawne zabezpieczą szkoły przed wyłączaniem z ich struktury bibliotek oraz zapewnią uczniom i innym użytkownikom najbardziej optymalne warunki korzystania z zasobów bibliotecznych.

Prezydium ZG ZNP oczekuje, że resort edukacji zajmie jednoznaczne stanowisko w sprawie propozycji ZNP oraz podejmie zdecydowane działania na rzecz ochrony bibliotek szkolnych. Związek Nauczycielstwa Polskiego deklaruje gotowość do dyskusji.

Za Prezydium ZG ZNP

/-/ Sławomir Broniarz