Box reklamowy
Box reklamowy
Wydrukuj artykuł
2010-05-28 15:11:26

Stanowisko ZG ZNP z 23 marca 2010 r.

w sprawie pracowników pedagogicznych zatrudnionych w placówkach opiekuńczo-wychowawczych na podstawie KN

Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego domaga się utrzymania uprawnień nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych w placówkach opiekuńczo-wychowawczych na podstawie przepisów ustawy Karta Nauczyciela. Nie do przyjęcia są dla nas rozwiązania projektowane w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, polegające na wprowadzeniu daty, od której nie będzie możliwe zatrudnianie w tych placówkach ww. pracowników na podstawie Karty Nauczyciela. Wygaszenie uprawnień ma nastąpić do 31 grudnia 2012 roku.

W związku z przejściem placówek opiekuńczo-wychowawczych z systemu oświaty do systemu pomocy społecznej dokonano zmian w przepisach prawa. Na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 czerwca 2003 roku ozmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw zmianie uległy podstawy prawne na jakich zatrudniani są w tych placówkach nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni. Od dnia 1 stycznia 2004 r. nowi pracownicy pedagogiczni zatrudniani są na zasadach obejmujących pracowników samorządowych. Natomiast ci, którzy przed dniem 1 stycznia 2004 r. byli zatrudnieni na podstawie Karty, zachowali uprawnienia do zatrudnienia na podstawie przepisów tej ustawy, o czym stanowi art. 1 ust. 1a.

Przypominamy, że ustawa z dnia 27 czerwca 2003 r. wprowadzająca do Karty Nauczyciela art. 1 ust. 1a (skreślony w projekcie ustawy owspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej), była wynikiem konsensusu zawartego z ówczesnym rządem, poprzedzonego wieloma rozmowami, debatami, a także protestami środowiska. Przesunięcie placówek opiekuńczo-wychowawczych z systemu oświaty do systemu pomocy społecznej spowodowało, że pracownicy ci utracili m.in. status pracowników szkół (placówek) specjalnych, a co za tym idzie uprawnień do wcześniejszych emerytur, nie są również objęci ustawą o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych, ani ustawą o emeryturach pomostowych. Jedynym ustępstwem rządu na ich rzecz było właśnie utrzymanie prawa do zatrudnienia na podstawie Karty Nauczyciela do momentu zakończenia pracy w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

Z danych MPiPS wynika, że na koniec 2008 r. na tej podstawie zatrudnionych było 2.657 pracowników (na ogółem zatrudnionych 13.384). Nie jest to więc dominująca grupa pracownicza, a z roku na rok ta liczba się zmniejsza. Koszty ich zatrudnienia (bo zapewne to jest podstawą tej zmiany) nie stanowią ciężaru nie do udźwignięcia przez organy prowadzące.

Zarząd Główny ZNP za niedopuszczalne uważa złamanie ustaleń będących wynikiem zawartego konsensusu i oczekuje skreślenia w projekcie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej zapisów, pozbawiających ww. grupę pracowników uprawnień do zatrudnienia na podstawie przepisów ustawy Karta Nauczyciela.


/-/ Sławomir Broniarz
Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego