2014-11-26 10:11:40

Stanowisko XLI Krajowego Zjazdu Delegatów Związku Nauczycielstwa Polskiego

w sprawie skutecznego wspomagania szkół w realizacji zadań statutowych

XLI Krajowy Zjazd Delegatów Związku Nauczycielstwa Polskiego apeluje do władz odpowiedzialnych za polski system oświaty o natychmiastowe wdrożenie rozwiązań prawnych służących skutecznemu wspomaganiu szkół w realizacji ich ustawowych zadań.

W obecnym stanie prawnym brak jest rozwiązań służących pełnej realizacji określonych ustawowo celów oświatowych. Szkole nie zapewnia się odpowiednich narzędzi i warunków działania, jej pracy nie wspierają w sposób wystarczający wyspecjalizowane instytucje.

O jej działalności decyduje polityka organów prowadzących, nierzadko sprzeczna z założeniami polityki oświatowej państwa, a organy nadzoru pedagogicznego nie mają uprawnień do skutecznego jej korygowania.

Względy finansowe decydują o braku dostępu uczniów do opieki świetlicowej, zdrowotnej, pomocy psychologiczno-pedagogicznej, doradztwa zawodowego czy też niezbędnej specjalistycznej terapii, warunkujących ich edukacyjny i wychowawczy sukces szkolny.

Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się wdrożenia regulacji prawnych mających na celu:

• zapewnienie warunków niezbędnych do rzeczywistej realizacji potrzeb dzieci i młodzieży,

• odbudowanie efektywnego i skutecznego doradztwa metodycznego dla nauczycieli.

Odpowiedzialność za realizację prawa każdego obywatela do kształcenia się oraz prawa dzieci i młodzieży do wychowania i opieki, odpowiednich do wieku i osiągniętego rozwoju, ponoszą władze publiczne mające czuwać nad prawidłowym działaniem systemu.

Bez odpowiedniego wsparcia systemowego ani szkoła, ani poszczególni nauczyciele nie są w stanie wywiązać się ze swoich ustawowych powinności.

Warszawa, 22 listopada 2014 r.