Dość tego! Relacja z manifestacji ZNP
Warszawa, 23 listopada br.
Ponad 20 tysięcy uczestników manifestacji przeszło w sobotę, 23 listopada 2013 r. ulicami Warszawy w proteście ZNP pod hasłem „Dość tego”!
Manifestujący wyruszyli o godz. 11.00 z ronda im. S. Sedlaczka, następnie przemaszerowali trasą: Łazienkowska – Myśliwiecka – Górnośląska – Wiejska – Sejm RP – Matejki – Al. Ujazdowskie – Al. Szucha – MEN – Bagatela – Al. Ujazdowskie – KPRM.
Na czele przemarszu związkowcy nieśli olbrzymi banner z hasłem „Dość tego!”, związkowe flagi i maszty, plakaty, znaczki z napisem: „Protestuję, bo lubię uczyć” i transparenty. Mieli ze sobą trąbki i szkolne dzwonki.
Na starcie manifestujących powitali: szef ZNP Sławomir Broniarz, wiceprezes ZG ZNP Jarosław Czarnowski oraz przewodniczący OPZZ Jan Guz.
Dość taniej szkoły!
Pierwsza pikieta miała miejsce przed gmachem Sejmu. Tam o przyczynach demonstracji mówił szef ZNP. Zaapelował do posłów, aby z projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty uchwalili tylko przepisy dotyczące rekrutacji do publicznych przedszkoli i szkół. Podkreślił, że pozostałe propozycje zawarte w tym projekcie są szkodliwe, bo prowadzą do dalszej komercjalizacji edukacji. Nawiązał także do nowelizacji Karty Nauczyciela stwierdzając, że zaproponowane zmiany nie mają charakteru projakościowego. - Wszystkie te zmiany mają jeden mianownik: byle jak, byle taniej! Czy tego chcemy? Tańszej szkoły? Szkoły i przedszkola z tańszymi pracownikami? Czy posłowie i posłanki, chcą właśnie taką perspektywę zgotować następnym pokoleniom? Posłowie! Wy już się wykształciliście, dajcie innym szansę na skończenie dobrej szkoły! – mówił prezes ZNP.
O sytuacji młodych nauczycieli opowiadała Joanna Bieńkowska-Terlecka (ZNP), nauczycielka z Warszawy, a o wynagrodzeniach - Adam Młynarski, prezes ZNP w Radomsku. Jadwiga Sahajdak, nauczycielka i radna z gminy Kępice (Pomorze) mówiła o problemach finansowych, z jakimi borykają się małe szkoły i o niedofinansowaniu oświaty.
Grzegorz Gruchlik, wiceprezes ZG ZNP odczytał list Europejskiego Komitetu Związków Zawodowych Oświaty i Nauki oraz Międzynarodówki Edukacyjnej z wyrazami poparcia dla manifestujących. – ETUCE wzywa polski rząd do zmiany swojego stanowiska, jeśli chodzi o teraźniejsze plany reform i oszczędności, a zamiast nich proponuje otwarty i konstruktywny, regularny dialog na temat problemów, które dotyczą wszystkich. To jest to, na co zasługują od rządu ludzie zatrudnieni w oświacie. To jest to, czego oczekują uczniowie i rodzice. To jest to, co trzeba zrobić w ochronie wysokiej jakości edukacji – czytał list podpisany przez Martina Romera, dyrektora europejskich struktur EI-ETUCE, wiceprezes Grzegorz Gruchlik.
Następnie ulicą Matejki oraz Alejami Ujazdowskimi manifestujący udali się pod MEN.
Dość lekceważenia nauczycieli!
Przed gmachem ministerstwa szef ZNP Sławomir Broniarz mówił o ciągłym reformowaniu oświaty oraz o zagrożeniach, jakie niosą ze sobą rządowe propozycje. – Nie może być zgody na to, by w szkole – jako nauczyciele – pracowały osoby zatrudnione na podstawie kodeksu pracy, a nie – Karty Nauczyciela, bo tak jest taniej. Taniej to nie znaczy dobrze. Inaczej samorządy będą niedługo oczekiwały, że nauczyciele będą pracowali za darmo lub za najniższe wynagrodzenie – ocenił szef ZNP.
- Od pierwszego nauczyciela, jakim jest minister edukacji, my nauczyciele oczekujemy spokojnego administrowania a nie reformowania dla samych reform, z chęci zapisania się złotymi głoskami w dziejach polskiej edukacji. Mówimy „Dość tego!” Nauczyciele chcą spokojnie pracować! Nie chcemy zmian na gorsze – mówił prezes ZNP. Wyraził nadzieję, że „nowa pani minister Joanna Kluzik – Rostkowska usiądzie ze związkowcami do stołu i przyjrzy się temu, co koniecznie trzeba zmienić w oświacie, a nie będzie reformować wszystkiego na siłę”. Przypomniał, że Związek domaga się powrotu do silnej pozycji dyrektora szkoły, który nie będzie niewolnikiem samorządu tylko dlatego, że samorząd płaci za szkoły.
Następnie o biurokracji w szkole, z jaką zmagają się nauczyciele opowiadała Aneta Mastalerz, wiceprzewodnicząca Centralnego Klubu Młodego Nauczyciela ZNP. Małgorzata Chyła prezes ZNP w Koszalinie przedstawiła sytuację szkół w gminie Darłowo, a Agnieszka Czupajło, która prowadziła głodówkę w obronie szkoły w Dąbkach, mówiła o proteście rodziców. Głos zabrały także dwie nauczycielki z Leśniowic, które w ostatnim czasie – w wyniku „samorządowej reformy” - straciły pracę. Pod sceną, na której miały miejsce wystąpienia, ustawili się rodzice i dzieci z likwidowanej w Warszawie Szkoły Podstawowej nr 40. A także nauczyciele niosący szkielet, do którego dołączono napis „Stan polskiej oświaty”.
Dość złych reform!
Kolejnym punktem manifestacji była Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. - Dwa lata temu podczas spotkania z przedstawicielami ZNP, pan premier powiedział: nic o was, bez was. Chcielibyśmy by pan premier słowa dotrzymał – mówił tam prezes ZNP Sławomir Broniarz. Następnie z wiceprezesami Jarosławem Czarnowskim, Krzysztofem Baszczyńskim i Grzegorzem Gruchlikiem złożyli petycję w Kancelarii Premiera. Odebrał ją wiceminister edukacji Maciej Jakubowski.
Ustalono, że we wtorek, 26 listopada dojdzie do rozmów kierownictwa ZNP z przedstawicielami MEN. Tematem spotkania mają być, krytykowane przez ZNP, propozycje zmian zawarte w projektach noweli ustaw: o systemie oświaty i Karcie Nauczyciela.
Jak mówił po spotkaniu z wiceministrem edukacji, prezes ZNP: „stanowisko rządu w tej sprawie jest bardzo ważne, ponieważ projekt noweli ustawy o systemie oświaty jest już w Sejmie i trafił do podkomisji”.
Ok. godziny 13.30 manifestację zakończył wiceprezes ZG ZNP Jarosław Czarnowski.
W czasie przemarszu rozmowy z uczestnikami manifestacji, które można obejrzeć TUTAJ, przeprowadzały Ewa Suchań, prezes ZNP w Chełmie oraz Ewa Ziółkowska, prezes ZNP w Piotrkowie Trybunalskim. Teresa Chełchowska, wiceprezes Okręgu Zachodniopomorskiego ZNP zapowiadała poszczególne punkty programu i wystąpienia, a Wanda Kołtunowicz, szefowa Okręgu Świętokrzyskiego ZNP opowiadała o działalności Związku w czasie przemarszu.
Kiedy manifestacjia przechodziła ulicami, grupa warszawskich nauczycieli pod przewodnictwem Urszuli Woźniak, prezes Oddziału ZNP Warszawa – Mokotów, Ursynów, Wilanów; manifestowała przed budynkiem, w którym właśnie odbywała się Konwencja PO.
Postulaty Uczestników Manifestacji Pracowników Oświaty „Dość tego!”
Uczestnicy Manifestacji Pracowników Oświaty kategorycznie sprzeciwiają się zmianom projektowanym w ustawie o systemie oświaty oraz w ustawie – Karta Nauczyciela.
Domagamy się:
1. Wykreślenia z projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 1917) zapisów umożliwiających:
1) przekazywanie szkół i placówek bez względu na liczbę uczniów lub słuchaczy do prowadzenia związkom międzygminnym lub powiatów,
2) zatrudnianie w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego do pracy z dziećmi osób niebędących nauczycielami;
3) zatrudnianie w szkołach podstawowych nauczycieli na podstawie Kodeksu pracy (osoby wspierające nauczycieli).
2. Odstąpienia od zmian proponowanych w ustawie – Karta Nauczyciela, dotyczących:
1) usytuowania komisji dyscyplinarnych na poziomie organu prowadzącego;
2) zmian w awansie zawodowym na stopień nauczyciela dyplomowanego ograniczających rolę organu nadzoru pedagogicznego i ekspertów;
3) zmiany zasad kształtowania wynagrodzeń nauczycieli;
4) sposobu rejestrowania czasu pracy nauczycieli;
5) ograniczenia prawa do urlopu dla poratowania zdrowia;
6) nowych zasad udzielania urlopów wypoczynkowych w placówkach feryjnych i nieferyjnych;
7) likwidacji dodatków na zagospodarowanie dla młodych nauczycieli.
Nie zgadzamy się na:
- zmniejszanie nakładów na oświatę,
- rozszerzenie możliwości oddawania szkół i placówek oświatowych do prowadzenia innym podmiotom,
- wzrost bezrobocia w oświacie i pogorszenie warunków pracy pracowników.
Oczekujmy, że Rząd RP wycofa się z rozwiązań, których konsekwencją będzie obniżenie jakości kształcenia oraz zrujnowanie statusu zawodowego nauczycieli i degradacja materialna pracowników oświaty.
W imieniu Uczestników Manifestacji
Sławomir Broniarz /-/
Prezes ZNP
Warszawa, 23 listopada 2013 r.
Polecamy: