Box reklamowy
Box reklamowy
Wydrukuj artykuł
2010-05-27 11:07:12

Dziennik Polski 28.04.2010

Wczoraj w byłym KL Auschwitz odbył się Marsz Milczenia, upamiętniający poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej w obozach zagłady i wielu innych miejscach kaźni.

Uczestniczyło w nim ponad 1000 osób z całej Polski, nauczycieli zrzeszonych w Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz liczne grupy młodzieży. Marsz był kulminacyjnym punktem 25. Nauczycielskich Dni Pamięci i Pokoju, których organizatorem jest ZNP. 27 kwietnia obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Pamięci i Pokoju. Przypada on w rocznicę śmierci w Auschwitz nauczyciela Mariana Batki, który, jak podkreślają w ZNP, oddał życie za młodego współwięźnia. Historycy nie są tu jednak zgodni. - Wielu nauczycieli zginęło w Auschwitz, jednak tylko kilku straszną śmiercią głodową, w tym Marian Batko i Wincenty Rejowski - mówi nam dr Adam Cyra, historyk Muzeum Auschwitz. - Nie ma jednak dowodu, że Batko świadomie oddał życie za innego współwięźnia - zaznaczył.
Marsz Milczenia ruszył wczoraj spod obozowej bramy z napisem „Arbeit macht frei”. Wieńce składano m.in. przed Ścianą Straceń. Zaś druga część uroczystości miała miejsce w byłym Auschwitz II-Birkenau. W poniedziałek w oświęcimskim Centrum Dialogu i Modlitwy odbyła się też konferencja „Nauczyciele po obu stronach drutów”.