Stanowisko Zarządu Głównego ZNP z dnia 25 września 2012 r.
w sprawie rozmów na temat zmian w ustawie Karta Nauczyciela
Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego przyjmuje do wiadomości informacje członków zespołu doradczego, powołanego przez ZG ZNP 26 czerwca br., o przebiegu rozmów dotyczących zmian w ustawie Karta Nauczyciela w zakresie systemu wynagradzania nauczycieli, kształcenia i rozwoju zawodowego, urlopów dla poratowania zdrowia, wypoczynkowych oraz dodatków socjalnych, które od 7 sierpnia br. toczą się w Ministerstwie Edukacji Narodowej, z udziałem przedstawicieli kierownictwa resortu, organizacji samorządowych oraz związków zawodowych.
Zarząd Główny ZNP z dezaprobatą odnosi się do roli, jaką prezentuje w tych rozmowach MEN, przyjmując rolę mediatora, czy wręcz arbitra między stroną związkową a samorządową. ZG ZNP domaga się zmiany tej postawy, bowiem to Minister Edukacji Narodowej, jako przedstawiciel rządu, powinien być kreatorem tych rozmów, a nade wszystko powinien wziąć na siebie odpowiedzialność za ich efekt.
Zarząd Główny ZNP krytycznie ocenia brak reakcji MEN na szkodliwie dla spójności systemu oświaty pomysły samorządów w zakresie zmiany prawa oświatowego i pragmatyki nauczycielskiej.
Zarząd Główny ZNP po raz kolejny deklaruje wolę rozmów, których nadrzędnym celem będzie osiągnięcie porozumienia w sprawie zmian prawnych służących podniesieniu jakości kształcenia dzieci i młodzieży, a także podniesieniu prestiżu zawodu nauczyciela. ZG ZNP nie godzi się jednocześnie na zmiany, których jedynym celem są oszczędności kosztem uczniów i pracowników oświaty.
Wobec powyższego Zarząd Główny ZNP oczekuje:
-
Jednoznacznego odniesienia się MEN do projektu zmian prawa oświatowego i pragmatyki nauczycielskiej prezentowanego przez korporacje samorządowe.
-
Kontynuacji rozmów po zadeklarowaniu przez MEN, że ich efekt stanie się rządowym projektem przesłanym do prac legislacyjnych w parlamencie.
W przypadku niespełnienia tych oczekiwań Zarząd Główny ZNP upoważnia Prezydium ZG ZNP do podjęcia decyzji o kolejnych działaniach ZNP, w tym o dalszym udziale ZNP w rozmowach oraz o ewentualnej formie protestu, zgodnie z wynikami ankiety z maja 2012 r.
Za Zarząd Główny ZNP
/-/ Sławomir Broniarz
Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego